ZAPRASZAMY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY   DO UDZIAŁU  W XV OGÓLNOPOLSKIEJ  FRANCISZKAŃSKIEJ OLIMPIADZIE  WIEDZY O ŚW. MAKSYMILIANIE

konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

- wiedzy dla  klas VI-VIII

- plastyczny dla klas 0 -V

1. Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie organizowana jest na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 Ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2017 r. poz. 2198 t.j.) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. z 2002 r. nr 13 poz. 125 z późniejszymi zmianami).

2. Celem Olimpiady jest:

– przybliżanie dzieciom i młodzieży postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego;

– odnoszenie zdobytej wiedzy o św. Maksymilianie do współczesności i inspiracja własnych zachowań na wzór Świętego;

– wyzwalanie i kształcenie pragnienia poznania Pisma Świętego oraz interpretacja treści Ewangelii;

– zainteresowanie młodzieży wiedzą religijną;

– odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów;

– współpraca katechetów i nauczycieli innych przedmiotów w zakresie pracy z uczniem zdolnym.

I  Konkurs wiedzy o św. Maksymilianie

dla uczniów klasy VI-VIII

1. Konkurs organizowany w trzech etapach:

– etap I   - szkolny

– etap II  - diecezjalny

– etap III - finał ogólnopolski

2. Lekturami w poszczególnych etapach są:

– etap I (szkolny) – o.Władysław Kluz " 47 lat życia"

– etap II (diecezjalny) – o.Władysław Kluz " 47 lat życia"; Ewangelia według św. Marka: rozdziały od 1 do 9 włącznie, bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).

– etap III (finał ogólnopolski) – o.Władysław Kluz " 47 lat życia"; Ewangelia według św. Marka bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).

3. Poszczególne etapy przeprowadzone zostaną w  terminach:

– etap I (szkolny) – 3 grudnia 2020 roku;

– etap II (diecezjalny) – 4 marca 2020 roku;

– etap III (finał ogólnopolski) – 14 kwietnia 2020 roku.

4. Z etapu szkolnego i diecezjalnego do następnego awansuje trzech uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów

II. Konkurs plastyczny dla uczniów klasy 0-V

1. Uczniowie ze szkół podstawowych (klasy 0-V) wykonują pracę plastyczną na temat: „Ojciec Maksymilian w Japonii”, ilustrując poniższy fragment z książki Marii Kączkowskiej „Ojciec Kolbe”, mówiący o jednym ze spotkań o. Maksymiliana z japońskimi dziećmi:

”Na dziedzińcu otoczyła go [o. Maksymiliana] gromadka dzieci japońskich. Ciemne skośne oczka patrzyły na niego ufnie, buzie się śmiały. Jedno złapało go za rękę, drugie za pasek przy habicie i prowadziły go do domu. Chciały mu pokazać ważną rzecz. Oto sprowadziły dziewczynę, bo wczoraj piec w kuchni dymił. Dziewczyna przyszła z wachlarzem i rozpałką. Brat kucharz teraz wie, jak się w Japonii rozpala ogień. Śmiał się uradowany.
   – Nie ma to jak dzieci, proszę ojca gwardiana. Dzieci są tu naszymi przyjaciółmi – mówił trochę wzruszony.
   Ojciec Maksymilian pochylił się do malców z uśmiechem i wyciągnął z kieszeni medaliki. To była radość. Kilkoro umiało się już przeżegnać. Wiedziały, że Niepokalana to jest ich Mama Niebieska. Z powagą całowały medalik i kładły sobie na szyję. Potem pierzchnęły jak stado wróbli, żeby jutro znowu przyjść i posłuchać o niebie.”

2. Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

– etap szkolny - przeprowadza komisja szkolna która ocenia i kwalifikuje do etapu ogólnopolskiego, maksymalnie po 3 prace z każdej kategorii wiekowych

– etap ogólnopolski

3. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

– klasy 0-III  szkoły podstawowej;

– klasy IV-V szkoły podstawowej.

4. Prace powinny być wykonane w jednej z wybranych technik:

klasy 0-III: farby plakatowe, pastele, kredki, mieszana;

– klasy IV-V: farby plakatowe, pastele olejne, węgiel, mieszana.

5. Praca powinna być wykonana:

– samodzielnie;

– na temat

– w formacie A3 (prace w innym formacie zostaną odrzucone);

– w jednej z technik wymienionych w regulaminie

8. Termin składania  prac upływa 13 października 2020 roku

( do  p.Małgorzaty Jobko , p..Elżbiety Kasprzak ks.Grzegorza Pilsaka.)