foto1
Tire Service text caption 1
foto1
Tire Service text caption 2
foto1
Tire Service text caption 3
foto1
Tire Service text caption 4
foto1
Tire Service text caption 5


Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

            5 maja 2022r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Magdaleną Głuchowską, p. Elżbietą Kasprzak i p. Bernadetą Wiechowską udali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Głównymi celami wyprawy było: poznanie zabytków architektonicznych i zbiorów etnograficznych z rejonu dawnego województwa lubelskiego, uwrażliwienie uczniów na świadomy odbiór i ochronę dziedzictwa kulturowego oraz budowanie dobrych relacji międzyludzkich. W Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie przewodnicy w niezwykle przystępny i ciekawy sposób przedstawili życie, kulturę i zwyczaje dawnych mieszkańców Lubelszczyzny. Uczniowie obejrzeli zabytki architektury drewnianej i murowanej: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia i Nadbuża oraz sektor dworski z reprezentacyjnym XVIII-wiecznym Dworem z Żyrzyna i

sektor miasteczkowy z modelem miasteczka z lat trzydziestych XX wieku. Na tle malowniczego krajobrazu z przepływającą rzeką Czechówką podziwiali jedną z atrakcji lubelskiego skansenu – rzymskokatolicki XVII-wieczny drewniany kościół z Matczyna z plebanią i niewielkim zabytkowym cmentarzem. Obserwowali zwierzęta hodowlane np. kozy, owce, kury, gęsi, kaczki oraz wkomponowaną wiosenną przyrodę, drzewa, krzewy czy uprawy ogrodnicze. Po niezwykłych doznaniach w skansenie przyszedł czas na posiłek i odpoczynek w restauracji, gdzie uczniowie mogli samodzielnie dokonać zakupów i doskonalić obliczenia pieniężne w praktyce. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Trzecioklasiści z uwagą wsłuchiwali się w słowa przewodników opowiadających historię arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, w tym także historię napisu na pałacowej bramie „To mniey boli” i herbu rodowego „Jelita”.  Bacznie obserwowali wystrój pałacowych wnętrz z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku. Wzbudzały zachwyt znajdujące się we wnętrzu pomieszczenia i eksponaty doskonale zachowane do czasów obecnych. Równie ciekawy dla naszych uczniów okazał się też XVIII-wieczny budynek zespołu pałacowo-parkowego pełniący dawniej funkcję stajni koni cugowych z wozownią pałacową Zamoyskich. W obecnej powozowni uczniowie mieli możliwość zobaczyć ekspozycję poświęconą dawnym podróżom, historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła, akcesoria jeździeckie, a także ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki np. bicykl. Dowiedzieli się, że zabytkowe, konne pojazdy pochodzą z największej polskiej kolekcji zgromadzonej w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Niezwykle uroczo prezentowała się też kaplica pałacowa wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu. Uczniowie z przyjemnością również poznawali otoczenie kompleksu pałacowego, gdzie wielkim zainteresowaniem cieszyły się przepiękne pawie. Spacer zadbanym i wyposażonym w ławeczki parkiem i ogrodem stał się okazją do podziwiania roślinności wkomponowanej w elementy architektoniczne harmonizujące z całą rezydencją magnacką. Wycieczka dostarczyła każdemu uczestnikowi wielu atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Mimo zmęczenia humory wszystkim dopisywały. Wizyty w muzeach to nie tylko materialny ślad minionych czasów, ale też historie zwykłych ludzi i arystokracji. Dla młodego pokolenia to idealny sposób na wyobrażenie sobie życia w dawnych czasach i porównanie go z życiem współczesnym. To jakby podróż  w czasie i bliskie spotkanie z przeszłością.

 X-lecie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Title 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Title 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Title 4

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More